Ko daugiau net 500 kartų vandenynuose negu žvaigždžių mūsų galaktikoje? Arba kas tie mikroplastikai?

Speaker Kristina Girčytė  
Language LT
Stage Events
Activity Workshop
Description

Mikroplastikai – tai labai mažos plastikinės dalelės (dažniausiai mažesnės nei 5 mm). Tarša mikroplastiku aptinkama visur. Maisto produktuose ir gėrimuose, įskaitant alų, medų ir geriamąjį vandenį. Taip laukuose, vandenynuose. Kiekvienais metais į vandenynus patenka nuo 5 iki 12 tonų plastiko atliekų. Dalelės lengvai pasklinda aplinkoje, jos gali kaupti ir pernešti pavojingas chemines medžiagas arba jų turėti savo sudėtyje kaip bisfenolis A, kuris patekęs į organizmą gali sutrikdyti endokrininės sistemos veiklą.

Mikroplastikas susiformuoja pamažu savaime dėvintis ir plyštant didesnėms plastiko detalėms, įskaitant sintetinės tekstilės gaminius, butelius, padangas, žvejybos tinklus. Jis taip pat gali būti gaminamas specialiai ir sąmoningai dedamas į konkrečią paskirtį turinčius produktus, pvz., dažai, šampūnai, skalbimo milteliai ir kt. Mokslininkai nustatė, kad tam tikroms gyvūnų rūšims tarša mikroplastiku sukelia nevaisingumą, o kiti žūsta dėl praryja mikro daleles vietoj maisto.

Tirsime Skaisčio ežere skirtingose vietose esantį mikroplastikų kiekį naudodami pėdkelnes, baidarę ir daugybę filtrų, sietelių bei mikroskopą. Supažindinsime kas jie tokie, kur randami, kokia jų žala aplinkai.